درمان کمردرد با طب سوزنی
امبدینگ نخکندولا
تزریق ژل و بوتاکس
لیزر موهای زائد با جدیدترین دستگاه موجود در کشور
ليفت صورت بانخ
میکرونیدلینگ با درماپن
لاغری با روش کت گوت
درمان تعریق

درمان کمردرد با طب سوزنی

با لومبواسپینال نیز مشخص می شود . این عارضه دردی است که گاه در یک طرف ستون فقرات و گاهی نیز در هر دوطرف آن احساس می شود و جزو مراجعات معمول کلینیک های پزشکی می باشد . ناحیه کمر در محل استقرار کلیه ها قرار دارد ، بنابراین درد ناحیه کمر در طب سوزنی به کلیه ها ارتباط پیدا می کند . کمر درد به دو نوع تقسیم می شود ، یکی کمر دردهای حاد و دیگری مزمن . کمردرد در نتیجه اختلال جریان چی و خون در ناحیه کمر می باشد و می تواند تحت تاثیر کار زیاد ، سن بالا ، و بدن ضعیف ایجاد شود . در طب سوزنی کمبود چی کلیه ها ، حمله سرما ، باد و نم و یا به علت تروما (ضربه) این مشکل به وجود می آید . نوع حاد کمردردی که به علت تروما (ضربه) ایجاد می شود نوع زیادی (Excess) آن در طب سوزنی می باشد و درمان این نوع از کمر درد ، تقویت حرکت (جریان) چی و خون ، تخلیه مدار و برطرف کردن فاکتور پاتولوژیک می باشد . درد کمر مزمن در اکثر موارد به دلیل کمبود چی کلیه می باشد و درمان آن تقویت کلیه ها ، کبد و ورزیده کردن عضلات و استخوانهای ناحیه کمر است . درد کمر معمولا در اثر مجروح شدن بافت نرم ، روماتیسم عضلات ، فتق دیسک بین مهره و بیماری ارگانهای زانگ و فو ، یعنی ارگانهای تو خالی و پر بدن می باشد .

اتیولوژی و پاتوژنز
در ناحیه کمر کلیه ها وجود دارد . کلیه ها و کیسه مثانه بطور داخلی و خارجی با هم ارتباط داند . مدار مثانه در دو طرف ستون مهره ها قرار گرفته و با کلیه ها که در پایین کمر است ارتباط دارد . مدارهای Du .Ren , Dai , Chong هم در ناحیه کمر انشعاب دارند . کمر درد در اغلب موارد در اثر کمبود چی کلیه ها می باشد . کمر درد نوع (Excess) به علت حمله باد ، سرما و نم یا ضربه (تروما) به کمر است که همگی باعث اختلال حرکت چی و خون در ناحیه کمر می شوند .
1- سرما و نم پاتولوژیک ؛ فاکتورهایی مثل قرار گرفتن در معرض باد زمانی که فرد دراثر فعالیت فیزیکی عرق کرده و سرما خوردگی یا ماندن در محیط نمناک برای مدت طولانی باعث حمله سرما و نم پاتولوژیک می شود . سرما با اسپاسم و انقباض در محل کمر بروز می نماید . نم نیز با انسداد حرکت چی و خون در مدارهای کمری که در نهایت انسداد چی و خون را به همراه دارد و به کمر درد می انجامد مشخص می شود .
2- مصرف مواد مغذی کلیه توسط بدن در طب سوزنی ؛ فعالیت و کار زیاد ، بدن ضعیف یا خسته ، ضعف مادرزادی و فعالیت جنسی زیاد باعث کمبود مواد مغذی کلیه ها می شود و در نتیجه کلیه ها نمی توانند مدارهای کمری را محافظت کنند و در نهایتا کمر درد به وجود می آید .
3- انسداد و استاز خون در اثر ضربه به کمر ؛ جراحات خارجی گاهی به علت حمل بارهای سنگین ، ایجاد اختلال در مدارهای کمری می کند و این امر باعث انسداد چی و خون می شود و کمردرد را به همراه دارد .

تشخیص افتراقی
1- سرما و نم پاتولوژیک
علائم اصل : احساس سنگینی ، احساس سرما و درد در ناحیه کمر که در هوای ابری و بارانی و نمناک بدتر می شود .
علائم همراه : احساس درد و سوزش و بی حسی در ناحیه کمر ، محدودیت حرکت ،کم و زیاد شدن درد با گذشت زمان ، معمولا بعد از دراز کشیدن در تختخواب این درد بدتر می شود و با گرم کردن نیز بهبود می یابد .
تشخیص نبض و زبان : بار چسبنده و سفید ، نبض عمیق کند و کشیده(Tense)
2- مصرف مواد مغذی کلیه در طب سوزنی
علائم اصلی : ضعف ، سوزش و درد در ناحیه کمر، سستی و ضعف در ناحیه کمر و زانوها که با استراحت بهتر شده و بافعالیت بدتر می شود .
علائم همراه : درد نامشخص و گنگ که با ماساژ و فشار بهتر می شود .
در موارد کمبود (یانگ) کلیه ، خستگی ایجاد شده فرد احساس سرما در ناحیه کمر می کند و در مردان ممکن است خروج بی اختیار نطفه را به همراه داشته باشد و دفعات ادار نیز زیاد می شود . در موارد کمبود (یین) کلیه ، تحریک پذیری ، بی خوابی ، خشکی دهان و حلق همراه با احساس تب و گرما در ناحیه قفسه سینه و کف پاها و دستها و ادرار زرد رنگ ایجاد می شود .
تشخیص نبض و زبان ؛ درموارد کمبود یانگ(yang) کلیه زبان رنگ پریده با بار سفید رنگ و نبض نخی شکل و ضعیف ، در موارد کمبود یین کلیه زبان قرمز با بار بسیار کم ، نبض نخی یا سیمی شکل ، سرعت نبض بالا و گاهی نیز نخی و ضعیف است .
3- استاز یا انسداد حرکت خون به علت ضربدیدگی
علائم اصلی : درد فرورونده معمولابه علت کشیدگی که در محل مشخص است و با فشار بدتر می شود .
علائم همراه : درد کمر در محل به وجود می آید و در موارد شدید حرکت محدود را نشان می دهد .گاهی هماتوما در محل قابل رویت است .
تشخیص نبض و زبان ؛ زبان تیره و گاهی ارغوانی است و گاهی نقاط خونریزی و کبودی روی زبان دیده می شود .نبض عمیق و متلاطم است .

درمان
درمان اصلی : برطرف کردن سرما و خروج نم از بدن ، گرم کردن امتداد مدارها
انتخاب نقطه :

BZ3/BL40/DV3
GB30/6B34/BL60/EXB7
و زدن سوزن در نقاط درد Ashi pts Yaoyan/BL32/BL25/EXBZ Jiaji
2- مصرف مواد مغذی کلیه
درمان اصلی : تقویت این مواد و برطرف کردن انسداد در مدارها
انتخاب نقطه :
نقاط اصلی :
B23/BL40/Ciliao bl32
جهت درد کمر به علت کمبود یین BL52/KI3
در موارد کمبود یانگ DU4/EXB7 Yaoyan/DV3/BL58/BL7
3- استاز خون در اثر ضرب دیدگی
درمان اصلی : تحریک خون همراه با برطرف کردن انسداد مدار
انتخاب نقطه :
BL23/BL40/Ashi ponts/dv26 به عنوان نقاط اصلی
SJ6/DV3/GB34/BL32/Jiaji Ex-B2/EX-VE7/BL17 به عنوان نقاط کمکی

.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین یوسف آباد و چهلستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه دوم
تلفن : 88722038 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

الفبای طب سوزنی

طب سنتی چین معتقد است هرآنچه در قسمتی از بدن اتفاق می افتد بر دیگر بخشهای بدن تآثیرگذار است

تاریخچه طب سوزنی

تاریخچه طب سوزنی به دو هزارسال قبل از میلاد مسیح باز میگردد. جایی که هنوز فلزات کشف نشده بوده اند

خواندنی مطلب امروز