درمان آمنوره یا تاخیر طولانی در عادت ماهانه با طب سوزنی
امبدینگ نخکندولا
لیزر موهای زائد با جدیدترین دستگاه موجود در کشور
تزریق ژل و بوتاکس
ليفت صورت بانخ
میکرونیدلینگ با درماپن
لاغری با روش کت گوت
درمان تعریق

درمان آمنوره یا تاخیر طولانی در عادت ماهانه با طب سوزنی

عادت ماهانه معمولا در دختران سالم با شرایط طبیعی در سن 14 سال شروع می شود . زمانی که خانمی تا سن 18 سالگی پریود نشده باشد یا زنی که عادت ماهانه داشته ولی به مدت سه ماه سیکل او قطع شده ، دچار آمنوره است . پریود نشدن در زمان حاملگی ، شیردهی و یائسگی کاملا طبیعی است ولی در غیر این صورت باید به آن توجه شود . علل آمنوره به کمبودی یا زیادی تقسیم می شود . نوع کمبودی معمولا به دلیل کم خونی است و در نوع زیادی به طور معمول فاکتورهای انسدادی در راه جریان خروج خون مطرح می گردد .

درمان اصلی معمولا تقویت خون و تعدیل عمل طحال و معده و تغذیه کبد و کلیه در موارد کمبود خون می باشد . در نوع زیادی به طور رایج موضوع فاکتورهای پاتولوژیک که خروج خون را مسدود می کنند مطرح می شود .پس درمان در مواردی که کمبود خون وجود دارد به تقویت خون و تعدیل عمل طحال و معده و تغذیه کبد و کلیه ها محدود می شود . در شرایطی که آمنوره با دلیل فزونی ایجاد شده باشد نیز درمان بر پایه برطرف کردن استاز خون و ترکیب یا تنظیم حرکت چی صورت می پذیرد .

علت شناسی و پاتوژنز
1- نوع کمبودی ؛ وجود ضعف مادرزادی چی کلیه یا در موارد چند فرزندی که مواد مغذی کلیه مصرف می شود این کمبود ایجاد می شود .تغذیه نادرست و قرار گرفتن در شرایط پرفشار که طحال و معده متاثر می شود ، به دلیل عدم کارکرد صحیح طحال و معده خون کمی تولید می شود و این امر کم خونی و کمبود چی را ایجاد می کند . بیماری های شدید و مزمن نیز موجب مصرف زیاد خون یا از دست دادن آن می شود که هر دو سبب کم خونی می گردند همه این موارد مضاف بر تغذیه نادرست مدار Chong و Ren فرد را به آمنوره مبتلا می کند .
2- نوع فزونی ؛ در کندی حرکت چی و خون ، انسداد کبد نقش دارد . گاهی هم در اثر حمله سرما به رحم خروج خون پریود به سختی انجام می شود . در برخی از موارد نیز عدم توانایی طحال و معده در ترانسپورتاسیون و ترانسفورماسیون باعث احتباس نم در بدن می گردد . تمام این موارد انسداد مدار Chong و Ren را به دنبال خواهد داشت و منجر به آمنوره می شود .

تشخیص افتراقی
1- آمنوره به علت ضعیف بودن خون
علائم اصلی : عدم شروع سیکل ماهانه بعد از 18 سالگی ، تعویق در عادت ماهانه و کم شدن تدریجی میزان خونریزی
علائم همراه : سرگیجه ، وزوز گوش ، ضعف و درد کمر و زانوها ، خشکی دهان و حلق ، احساس گرما در کف دستها ، تب بعداز ظهر و تعریق شبانه
تشخیص نبض و زبان ؛ زبان قرمز رنگ و نبض سیمی شکل و نبض نخی در موارد کمبود چی کبد و کلیه ایجاد می شود ، اگر فرد تپش شدید داشته باشد ، با تنگی نفس و عدم تمایل به صحبت کردن ، سستی و ضعف اندامها ، کم اشتهایی و اسهال همراه است و این موارد همراه با زبان بی رنگ و نبض نخی و ضعیف می باشد که نشان دهنده کمبود چی طحال و معده است . حال اگر این علائم همراه با صورت رنگ پریده ، خشکی پوست و کاهش وزن تدریجی ، زبان رنگ پریده و نبض نخی باشد همگی نشان دهنده کمبود خون است .
2- آمنوره در اثر استاز و انسداد خون
علائم اصلی : نداشتن عادت ماهانه برای مدت طولانی
علائم همراه : روح افسرده ، تحریک پذیری ، اتساع و احساس پری در قفسه سینه و ناحیه هیپوکندرها ، درد و کشیدگی در پایین شکم که در اثر فشار بیشتر می شود .
تشخیص نبض و زبان ؛ زبان تیره همراه با نقاط قرمز در ناحیه در کناره ها و نبض سیمی شکل از علائم استاز خون به علت انسداد چی می باشد .اگر زبان با بار سفید باشد و نبض نیز کند باشد از علائم استاز خون به علت سرما می باشد . احساس پری و اتساع در قفسه سینه و ناحیه هیپوکندرها ، سستی ، ترشح سفید فراوان ، زبان با بار چرب و نبض متلاطم به علت انسداد در اثر بلغم و نم می باشد .

درمان
1- آمنوره به علت ضعیف شدن خون
درمان اصلی : تقویت چی و خون
انتخاب نقطه :
BL15/BL20/BL17/BL23/RN4/ST36/SP6
2- آمنوره در اثر استاز خون
درمان اصلی : تقویت چی کبد و تنظیم و تحریک حرکت چی ، تقویت طحال جهت خروج بلغم ، گرم کردن مدارها جهت مبارزه با سرما
انتخاب نقطه :RN3/SP8/LI4/SP6/LR3/ST40
توضیح : RN3 نقطه ایی از مدار Ren می باشد که مدار Chong و Ren را تحریک و انسدادی در آن باشد برطرف می کند تا عادت ماهانه بدون انسداد خارج شود .
نقطه SP8 است و جهت خارج کردن خون از استاز و انسداد به کار می رود . LI4 جهت تقویت چی می باشد . SP6 نقطه تقاطع سه مدار یین است که کبد ، کلیه و طحال همراه باLI4 نه فقط چی را تقویت کرده و خون را تنظیم می کند بلکه چی طحال را نیز جهت خروج نم تحریک می کند و در نتیجه جریان چی جهت خروج بلغم تقویت می شود . LR3 چی کبد را کنترل و تنظیم می کند . ST40 تقویت طحال و خروج بلغم را باز بیشتر می کند . بعد از نتظیم چی و خون مدار Chong و Ren را تحریک می کند تا خونریزی ماهانه بیشتری صورت گیرد .


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین یوسف آباد و چهلستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه دوم
تلفن : 88722038 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

الفبای طب سوزنی

طب سنتی چین معتقد است هرآنچه در قسمتی از بدن اتفاق می افتد بر دیگر بخشهای بدن تآثیرگذار است

تاریخچه طب سوزنی

تاریخچه طب سوزنی به دو هزارسال قبل از میلاد مسیح باز میگردد. جایی که هنوز فلزات کشف نشده بوده اند

خواندنی مطلب امروز