لیزر موهای زائد (قسمت سوم)
امبدینگ نخکندولا
تزریق ژل و بوتاکس
میکرونیدلینگ با درماپن
ليفت صورت بانخ
لیزر موهای زائد با جدیدترین دستگاه موجود در کشور
درمان تعریق
لاغری با روش کت گوت

لیزر موهای زائد (قسمت سوم)

قوانین لیزر موهای زائد :
در بعضی از کشورها مثل آمریکا هر فردی می تواند بانی لیزر مو باشد و در بعضی کشورهای دیگر این کار زیر نظر پزشک انجام می شود یا افرادی که مدارک مورد نظر را داشته باشند فقط می توانند این کار را انجام دهند مثل پرستاران و دستیاران پزشکان ، پزشکان بی هوشی و تکنسین های زیبایی(افرادی که در حیطه زیبایی کار می کنند) نیز اجازه انجام لیزر را دارند .

در لیزر موهای زائد طول موج مهمترین فاکتور در دستگاههای رفع موی زائد می باشد . زمان گرمای پالس بستگی به میزان تخریبی که در فولیکول مو ایجاد می شود دارد . در تخریب فولیکول مو سلولهای هدف سلولهای زاینده ایی که در سطح شفاف انرژی نور دستگاه لیزر توسط ملانین در فولیکول جذب می گردد و حرارت جذب شده در فولیکول به سلولهای زاینده مو منتقل می شود و باعث تخریب آنها می گردد. پس گرمای ایجاد شده در زمان مشخص باعث تخریب می گردد .

جهت IPL دستگاه بایستی قدرت خروجی مورد نظر را جهت ایجاد چنین گرمایی داشته باشد . پس عدم موفقیت به علت عدم توانایی دستگاه جهت بوجود آوردن گرمای مورد نظر است .سایز نقطه ایی با پهنای نور لیزر میزان عمق نفوذ را به توجه به لایه های پوست تعیین می کند . قطر بالاتر اشعه لیزر که اسکن خطی دارد درعمق بیشتری نفوذ می کند و فولیکولهای عمیق تر را تحت تاثیر می گذارد و گرمای زیادتری ایجاد می کند . لیزر موهای زائد به اندازه اثر نقطه ایی به اندازه نوک انگشت روی پوست را می پوشاند . جریان و شدت انرژی دیگر فاکتور مهم در لیزر موی زائد است .

جریان اشعه با ژول بر سانتیمتر مربع اندازه گیری می شود . در اهمیت آن در تولید گرما و تخریب سلولهای زاینده مو می باشد که نتواند دوباره رشد مو را انجام دهد . سر کردن اپی درم به جریان بیشتر اشعه و کاهش درد بیمار و عوارض ، به ویژه در پوست تیره تر کمک می کند . سه نوع سرد کننده وجود دارد

1- سرد کننده تماسی : از داخل یک پنجره که آب سرد در گردش یا مایع خنک کننده سرد می شود . این نوع خنک کردن موثرترین نوع برای خنک نگه داشتن اپی درم می باشد . چون گرمای تولید شده در فولیکولهای مو به سطح پوست می آید . در آنجا خنک می گردد . در این نوع خنک کردن ، پنجره ای به رنگ کبود هدایت بیشتری تا نوع کواتز آن دارد .

2- اسپری خنک کننده : این اسپری مستقیم و بلافاصله قبل و بعد از پالس لیزر به پوست پاشیده می شود .

3- خنک کننده با جریان هوا : هوای 34 درجه زیر صفر و با فشار به منطقه وزیده می شود .
در اصل ، پارامتر مهم هنگام لیزر موی زائد قدرت دستگاه در هر پوستی است و این قدرت ، ترکیب انرژی و طول زمان پالس لیزر و بزرگی منطقه پوشش داده شده را شامل می شود . این سه پارامتر تعیین کننده آنچه واکنش پوست پس از جذب انرژی نور لیزر در کروموفر ملانین فولیکول مو را نشان می دهد . واکنش آن نسبت به هموگلوبین و آب به میزان آسیب پوست و بافت توسط دما و زمان تعیین می شود .

تعداد دفعات مراجعه :
رشد مو در فازهای آناژن ، کاوژن و کاتاژن می باشد و لیزر فقط در ابتدای آناژن می تواند اثر خوبی داشته باشد (آناژن فاز رشد که ممکن است 2 تا 6 سال طول بکشد کاتاژن فاز گذرا که پاپیلای مو در این فاز از بین می رود و رشد مو متوقف می شود و این فاز 2 تا3 هفته طول می کشد - گلوژن فاز استراحت مو است که در آن مو به فولیکول چسبیده است و هنگام جایگزینی توسط موی جدید می افتد که از فاز گلوژی است .

این فاز 100 روز طول می کشد پس چندین جلسه باید انجام شود که مو در تمام فازها مورد حمله قرار بگیرد تا مو به موی کرکی بدون رنگ تبدیل شود . اینکه به چند جلسه درمان نیاز است نیز بستگی به نوع مو و رنگ پوست می تواند تغییر کند . بیشتر بیماران حداقل هشت جلسه را لازم داند فاصله بین جلسات به پارامترهای زیادی وابسه است که دستگاه به دستگاه فرق می کند ولی 3 الی 8 هفته فاصله بین جلسات توصیه می شود که این هم به محل لیزر شده روی بدن نیز بستگی دارد .

ولی در کل تعداد جلسات به پارامترهایی از جمله محل تحت درمان ، رنگ پوست ، میزان ضخامت مو ، وجود پرمویی بیمار گونه و نوع جنسیت متفاوت است . موی ضخیم و پوست روشن بهترین گزینه برای لیزر است زیرا به درمان بسیار خوب جواب می دهد . محلهایی مثل سورت مردان تعداد جلسات بیشتری لازم دارد . لیزر در رنگ موی روشن ، موی قرمز ، خاکستری ، سفید و موهای نازک و ظریف با هر رنگی (موی کرکی) اثر کندی دارد .

برای پوست تیره و موی تیره (سیاه) لیزر یاگ همراه با سرد کننده با پالس طولانی تر بی ضرر و موثر است . اگر توسط یک اپراتور ماهر هم انجام شود که تاثیر گذارتر است . ریزش مو پس از لیزر 2 تا 3 هفته طول می کشد . ریزش مو نباید با تحریک فرد باشد (کنده شود و یا تراشیده شود) و بایستی به خودی خود انجام پذیرد تا در وضع عفونتی ایجاد نشود . کشیدن مو دردناک است پس از لیزر و ممکن است اثر لیزر را برعکس کند .

عوارض لیزر موی زائد :
خارش ، صورتی شدن پوست ، قرمزی ، تورم اطراف محل درمان . یا تورم فولیکول مو از عوارض احتمالی انجام لیزر است و این عوارض به مرور برطرف شده و بیش از 2 -3 روز به طول نمی انجامد . ولی عوارض جدی تری مثل آکنه و تغییر رنگ پوست هم احتمال وقوع دارد ولی بسیار نادر است . درطول درمان درد نیز می تواند از عوارض انجم لیزر نامیده شود البته استفاده از کرمهای بی حس کننده می تواند این عارضه را برطرف کند .

در این مورد باید از بی حس کننده های معمولی استفاده شود و روش دیگری اعمال نشود . معمولا کرم بی حسی 30 دقیقه قبل از درمان استعمال می وشد ضمن اینکه خنک کردن پوست بعد از درمان این درد را زودتر برطرف می کند . عوارض جدی تر مثل کن رنگ یا پررنگ شدن پوست و در موار دشدید سوختگی می باشد .

احتمال وقوع عوارضی چون تغییر رنگ پوست ، ایجاد آکنه ، تورم اطراف فولیکول مو (این تورم گاهی نرمال است) ، زخم یا دلمه و عفونت می تواند با انتخاب دستگاه مناسب کمتر شود . بعضی بیماران ممکن است دچار آلرژی شوند که این می تواند به علت ژل بکار رفته برای دستگاه لیزر یا کرم بی حسی باشد اگر در زمان نزدیکی قبل از انجام لیزر موهای موضع ، تراشیده شوند هم می تواند حساسیت زا باشد .


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین یوسف آباد و چهلستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه دوم
تلفن : 88722038 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

الفبای طب سوزنی

طب سنتی چین معتقد است هرآنچه در قسمتی از بدن اتفاق می افتد بر دیگر بخشهای بدن تآثیرگذار است

تاریخچه طب سوزنی

تاریخچه طب سوزنی به دو هزارسال قبل از میلاد مسیح باز میگردد. جایی که هنوز فلزات کشف نشده بوده اند

خواندنی مطلب امروز