الفبای طب سوزنی
کندولاامبدینگ نخ
ليفت صورت بانخ
لیزر موهای زائد با جدیدترین دستگاه موجود در کشور
میکرونیدلینگ با درماپن
تزریق ژل و بوتاکس
درمان تعریق
لاغری با روش کت گوت

الفبای طب سوزنی

طب سنتی چین یکی از قدیمی ترین علوم پزشکی پیوسته تاریخ بشریت میباشد که زمان آن به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح باز میگردد،که این تفاوت عمده این روش درمان با نوع درمان غربی است که انجمن پزشکی امریکا (بزرگترین انجمن بهداشتی درایالات متحده)در تاریخ 1847 ، حدود 3800 سال پس از شروع طب سنتی چین ، آغاز به کار کرده است. طب سنتی چین بسیار پیچیده است و درک آن برای همه مردم آسان نمیباشد ، همین ویژگی آن است که حتی در بین افراد اهل علم مخالفان بسیار دارد . در هر صورت این روش درمان با ا ین تاریخ کهن واثرات غیر قابل انکار جزیی از تاریخ بشریت است

اساس طب سنتی چینTCM برعقیده داوویست(Daoist) استوار است، پس پیچیدگی آن قابل درک است این عقیده بیان میدارد که جهان هستی وهر چیزی که در آن وجود دارد به هم وابسته و در ارتباط است هرآنچه در قسمتی از بدن اتفاق می افتد بر دیگر بخشهای بدن تآثیرگذار است.( بنی آدم اعضای یک پیکرند که درآفرینش ز یک گوهرند چو عضوی به درد آورد روزگار دگرعضوها را نماند قرار)

روح وجسم با هم قسمتی از سیستم انرژی میباشند و نمیتوان آنها را به طور مجزا در نظر گرفت و به این معناست که ارگانها و سیستمهای بدن( مثل سیستم قلب وعروق و...) با هم در ارتباط نزدیک میباشند و در کنار هم باعث عمل نرمال بدن و تداوم سلامتی میشوند . بیشتر قوائدی که در طب سنتی چین TCM بر قرار است در طب غربی جایگاهی ندارند. یکی از موارد مهم آن qi (با گویش chi ) میباشد ، که انرژی حیاتی مسئول کنترل اعمال مهم ارگانهای بدن و روح وفکر انسان است . چیqi در بدن داخل مدارهایی(meridians) در جریان است ، در کل بدن 20 مدار وجود دارد ، که از آن 12 مدار اولیه مرتبط به ارگانهای ویژه خود داخل بدن و 8 مدار ثانویه میباشد.

عدم تعادل در جریان چی qi باعث ایجاد بیماری میشود. حال ایجاد جریان تعادلی مجدد چی باعث ایجاد سلامتی میگردد ، قوائد دیگر(مثل تئوری yin/yang وتئوری پنج عنصر) که همه در درک طب سنتی چینTCM به یک اندازه با اهمیت میباشند ، که همگی به تفضیل مطرح میگردد . خیلی ها طب سوزنی را مترادف طب سنتیTCM چین میدانند ، که در واقع اینگونه نیست حال آنکه طب سوزنی جزء اصلی از پازل بزرگتری به نام طب سنتی چین TCM میباشد . طب سنتی چینTCM شامل چندین متد جهت بیماربرای بدست آوردن مجدد سلامتی است،همراه طب سوزنیAcupuncture ،طب سنتی در بر گیرنده فشاردرمانی موگساگذاری (moxabustion) ، تکنیکهای درمانی با دست مثل ماساژ(tuina وgua sha) گیاه درمانی ، رژیم غذایی ، اصلاح استیل غلط زندگی ، تمرکز فکر(meditation) و ورزش گاهی به صورت qigong یاtai chi ، میباشد.

گرچه درک وفهم طب سنتی چین برای بعضی سخت و دشوار است ، کوچکترین شکی در مورد تآثیرگذاری آن در بسیاری از بیماریها وجود ندارد ، چندین مطالعه در موفقیت این روش درمان در طیف وسیعی از بیماریها از تهوع و استفراغ گرفته تا بیماریهای پوست ، آرنج تنیس بازان(tennis elbow) ، کمردرد ، بیماریهای روحی ، بیماریهای زنان و ... بسیاری ازپزشکانی که در پزشکی غربی مشغول به فعالیت میباشند . پس از آنکه طب سوزنی را در درمان بیمارانشان بکار بردند و نتیجه بهتر آنرا دریافتند در درمان بعضی از بیماریها حتمآ بطور ترکیبی طب سوزنی را هم انجام میدهند ، امروزه تعداد بیشتری از مردم از روش طب سوزنی و روشهای دیگر TCM مثل گیاه درمانی ، چی گونگ (qi gong) و تای چی( Tai Chi ) در درمان بیماریهایشان استفاده میکنند که علت آن متفاوت است و بیشتر به خاطر تآثیر بیشتر ، توانایی بالاتر درمانی و بسیار مهم برای آنها بدون عارضه بودن طب سوزنی وTCM در مقایسه باطب غربی میباشد.
منبع:Acupuncture today سایت رسمیTCM طب سنتی چین


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین یوسف آباد و چهلستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه دوم
تلفن : 88722038 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

الفبای طب سوزنی

طب سنتی چین معتقد است هرآنچه در قسمتی از بدن اتفاق می افتد بر دیگر بخشهای بدن تآثیرگذار است

تاریخچه طب سوزنی

تاریخچه طب سوزنی به دو هزارسال قبل از میلاد مسیح باز میگردد. جایی که هنوز فلزات کشف نشده بوده اند

خواندنی مطلب امروز