الفبای طب سوزنی
امبدینگ نخ
درمان بی خوابی
رفع مشكلات بارداری
درمان تعریق
درمان درد مفاصل
درمان لاغری
درمان کمر درد

الفبای طب سوزنی

طب سنتی چین یکی از قدیمی ترین علوم پزشکی پیوسته تاریخ بشریت میباشد که زمان آن به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح (BC ) باز میگردد،که این تفاوت عمده این روش درمان با نوع درمان غربی است که انجمن پزشکی امریکا (بزرگترین انجمن بهداشتی درایالات متحد)در تاریخ 1847 ،حدوده 3800 سال پس از شروع طب سنتی چین ، آغاز به کار کرده است. طب سنتی چین بسیار پیچیده است ودرک آن برای همه مردم آسان نمیباشد،همین ویژگی آن است که حتی در بین افراد اهل علم مخالفان بسیار دارد،در هر صورت این روش درمان با ا ین تاریخ کهن واثرات غیر قابل انکار جزیی از تاریخ بشریت است

اساس طب سنتی چینTCM برعقیده داوویست(Daoist) استوار، پس پیچیدگی آن قابل درک است این عقیده بیان میدارد که جهان هستی وهر چیزی که در آن وجود داردبه هم وابسته ودر ارتباط است هرآنچه در قسمتی از بدن اتفاق می افتدبر دیگربخشهای بدن تآثیرگزار است.( بنی آدم اعضای یک پیکرند که درآفرینش ز یک گوهرند چو عضوی به درد آورد روزگار دگرعضوهارا نماند قرار)

روح وجسم با هم قسمتی از سیستم انرژی میباشند ونمیتوان آنها را به طور مجزا در نظر گرفت،این به این معناست که ارگا نها و سیستمهای بدن( مثل سیستم قلب وعروق و...) با هم در ارتباط نزدیک میباشند ودر کنار هم باعث عمل نرمال بدن و تداوم سلامتی میشوند.بیشتر قوائدی که در طب سنتی چین TCM بر قرار است در طب غربی جایگاهی ندارند. یکی از موارد مهم آن qi (با گویش chi ) میباشد ،که انرژی حیاتی مسئول کنترل اعمال مهم ارگانهای بدن وروح وفکر انسان است، چیqi در بدن داخل مدارهایی(meridians) در جریان است، در کل بدن 20 مدار وجود دارد ،که از آن 12 مدار اولیه مرتبط به ارگانهای ویژه خود داخل بدن و 8 مدار ثانویه میباشد.

عدم تعادل در جریان چی qi باعث ایجاد بیماری میشود. حال ایجاد جریان تعادلی مجدد چی باعث ایجاد سلامتی میگردد، قوائد دیگر(مثل تئوری yin/yang وتئوری پنج عنصر) که همه در درک طب سنتی چینTCM به یک اندا زه با اهمیت میباشند،که همگی به تفضیل مطرح میگردد.خیلی ها طب سوزنی را مترادف طب سنتیTCM چین میدانند،که در واقع اینگونه نیست حال آنکه ،طب سوزنی جزع اصلی از پازل بزرگتری به نام طب سنتی چین TCM میباشد،طب سنتی چینTCM شامل چندین متد جهت بیماربرای بدست آوردن مجدد سلامتی است،همراه طب سوزنیAcupuncture ،طب سنتی در بر گیرنده فشاردرمانی موگساگذاری (moxabustion)،تکنیکهای درمانی بادست مثل ماساژ(tuina وgua sha) گیاه درمانی ،رژیم غذایی ،اصلاح استیل غلط زندگی ،تمرکز فکر(meditation)و ورزش گاهی به صورت qigong یاtai chi،میباشد.

گرچه درک وفهم طب سنتی چین برای بعضی سخت ودشوار است،کوچکترین شکی در مورد تآثیرگذاری آن در بسیاری از بیماریها وجود ندارد،چندین مطالعه در موفقیت این روش درمان در طیف وسیعی از بیماریها از تهوع واستفراغ گرفته تابیماریهای پوست، آرنج تنیس بازان(tennis elbow)،کمردرد،بیماریهای روحی،بیماریهای زنان و...... بسیاری ازپزشکانی که درپزشکی غربی مشغول به فعالیت میباشند.پس از آنکه طب سوزنی را در درمان بیمارانشان بکار بردندو نتیجه بهتر آنرا دریا فتند در درمان بعضی از بیماریهاحتمآ بطور ترکیب طب سوزنی را هم انجام میدهند ،امروزه تعداد بیشتری از مردم از روش طب سوزنی وروشهای دیگر TCM مثل گیاه درمانی، چی گونگ (qi gong)وتای چی( Tai Chi )در درمان بیماریهایشان استفاده میکنند که علت آن متفاوت است وبیشتر به خاطر تآثیر بیشتر،توانایی بالاتر درمانی وبسیار مهم برای آنها بدون عارضه بودن طب سوزنی وTCM در مقایسه باطب غربی میباشد.
منبع:Acupuncture today سایت رسمیTCM طب سنتی چین


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین یوسف آباد و چهلستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه دوم
تلفن : 88722038 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


ده عادتی كه كاهش وزن شما را تضمين می كند

قبل از عنوان این ده عادت یک پیشنهاد بسیار موثر برای کاهش وزن ، می تواند استفاده از یک قاشق مرباخوری پودر جوانه گندم ، آب آلوورا یا پودر دارچین با شکم خالی ، صبح اول وقت باشد .

درمان کمردرد با طب سوزنی

با لومبواسپینال نیز مشخص می شود . این عارضه دردی است که گاه در یک طرف ستون فقرات و گاهی نیز در هر دوطرف آن احساس می شود و جزو مراجعات معمول کلینیک های پزشکی می باشد .

درمان متروراژیا و متروکستاکسین در طب سوزنی

متروراژیا و متروکستاکسین به خونریزی شدید رحمی و چکه چکه کردن خون از رحم به غیر از زمان عادت ماهانه می گویند . متروراژیا معمولا حاد و یا خونریزی شدید است حال آنکه متروکستاکسین مزمن است و به آن شدت هم نیست .